Značajan jubilej: Mešihat Islamske zajednice u Sloveniji obilježio 30. godišnjicu
Mešihat Islamske zajednice u Sloveniji večeras je u Ljubljani prigodnom svečanošću obilježio 30. godišnjicu samostalnog rada i djelovanja pod sloganom "30 godina zajedništva na temeljima stogodišnjeg naslijeđa".
Na svečanosti su se prigodno obratili predsjednica Slovenije dr. Nataša Pirc Musar, reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, te predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Sloveniji muftija mr. Nevzet-ef. Porić.
- Bošnjaci u Sloveniji daju svoj doprinos i cijelom slovenačkom društvu i igraju pozitivnu ulogu u njemu. Nadamo se da će baš oni, svojim radom i načinom života prožetim vrijednostima svoje, islamske kulture, i najviše doprinijeti međusobnom upoznavanju i zbližavanju dvaju naroda. To bi im trebao biti i svojevrsni zadatak - kazao je ovom prilikom reisul-ulema Husein-ef. Kavazović.
Podsjetio je da Bošnjaci imaju i stoljetnu kohabitaciju sa Slovencima, te da je uspostavljanje Mešihata prije 30 godina zasigurno doprinijelo izgradnji Islamskog kulturnog centra u Ljubljani.
- Ovom prilikom želim izraziti i posebno poštovanje i zahvalnost državi Sloveniji za njen jasan i nedvosmislen stav o ubijanju i masakriranju nevinih palestinskih civila i djece u Gazi, te za priznavanje palestinske države. To jasno pokazuje da etika i moral ovdje imaju dubok korijen. Drago mi je što imamo takve prijatelje - poručio je reisul-ulema, te čestitao 30. godišnjicu Mešihatu u Sloveniji.
Svečanosti su prisustvovali zamjenik reisul-uleme Enes-ef. Ljevaković, predsjednici mešihata u Hrvatskoj i Srbiji Aziz-ef. Hasanović i Mevlud-ef. Duduć, muftije, članovi Rijaseta i Sabora i drugi zvaničnici Islamske zajednice, bivši predsjednici Republike Slovenije, zvaničnici Republike Slovenije i Grada Ljubljane, kao i predstavnici drugih vjerskih zajednica, diplomatskog kora i javnog života u Sloveniji.
Predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Sloveniji i muftija ljubljanski Nevzet-ef. Porić ponosno je ukazao da je dosadašnje djelovanje Mešihata bilo plodno i uspješno kako u administrativnom, tako u organizacijskom i infrastrukturnom smislu.
- Kroz sva ova desetljeća gradili smo dobre odnose sa Katoličkom crkvom, Protestanstskom crkvom, Srpskom pravoslavnom crkvom i ostalim vjerskim zajednicama u Republici Sloveniji. Sa Vladom Republike Slovenije, 2007. godine potpisan je Sporazum o pravnom položaju Islamske zajednice u Republici Sloveniji. Danas Islamska zajednica ima više od osam hiljada članova, odnosno osam hiljada porodica koje aktivno učestvuju u njenom radu. Mekteb u svim džematima u Sloveniji pohađa više od tri hiljade i dvije stotine mektebskih polaznika. Za vjerski život u Sloveniji brinu 22 imama i šest muallima - naveo je muftija Porić.
On je iskazao posebnu zahvalnosti bivšim predsjednicima Mešihata, koji su svojim predanim radom i vizijom doprinijeli ostvarivanju važnih postignuća - Muris-ef. Hadžibaščauševiću, Ibrahim-ef. Malanoviću i muftiju Nedžad-ef. Grabusu.
Ovom prilikom su dodijeljena i priznanja Hadžibaščauševiću, Malanoviću i glavno priznanje muftiji Grabusu.
Kontinuiran rast i uspjeh Islamske zajednice u Republici Sloveniji potvrdila je u obraćanju i predsjednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar.
Ona je naglasila da "muslimani nisu samo članovi vjerske zajednice, već i važni kreatori međukulturnog dijaloga i sudionici otvorenog i uključujućeg društva koji osjećaju odgovornost prema zajedničkoj budućnosti".
- Uspjesi i padovi, teški i lijepi događaji su dio naših života. Historiju niko nikada ne može promijeniti, sadašnjost i budućnost mogu oblikovati naši odnosi, pomoć i solidarnost u teškim vremenima, kao i zajedničko obilježavanje lijepih trenutaka. Danas, ovaj tren. Ono što je bilo jučer, vrijedi sjećanja, ono što će biti sutra, ne znamo, ali možemo pomoći da budućnost oblikujemo tako da nam bude lijepo, ugodno i prijateljski. Samo takvi odnosi daju smisao životu i stvaraju osjećaj sigurnosti. Danas, dakle, ne slavimo samo prošlost, već i budućnost. Iskrene čestitke povodom vašeg jubileja i iskrena hvala što doprinosite razvoju Slovenije, naše zajedničke domovine - poručila je predsjednica Republike Slovenije.
U okviru svečanog programa nastupili su hafizi Abas Jahja, Aziz Alili i Ahmed Alili, te Nuška Drašček, Zilhad Džananović i Bernardo Brizani. Voditelji programa bili su Bernarda Žarn i Tarik Filipović.
Također, prikazani su i video snimci o historijatu Islamske zajednice u Sloveniji.
Podsjećamo, početak institucionalnog rada i djelovanja Islamska zajednica u Republici Sloveniji bilježi od Prvog svjetskog rata kada je u Logu pod Mangartom izrađena prva džamija u ovoj državi.
Mešihat je administrativni organ koji je djelovao od 1975. do 1990. godine kao Mešihat Islamske zajednice za BiH, Hrvatsku i Sloveniju, od 1990. do 1994. Mešihat Islamske zajednice za Hrvatsku i Sloveniju, a 1994. godine, Mešihat Islamske zajednice u Sloveniji počeo je samostalno raditi i djelovati na području Republike Slovenije kao sastavni dio Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
(MINA)