Zamjenik reisul-uleme: Mekteb je institucija koja formira temelje našeg identiteta
Zamjenik reisul-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini prof. dr. Enes-ef. Ljevaković poručio je da je mektepska pouka najbolji način da se djeci institucionalno prenese znanje o vjeri.
U Sarajevu je danas održano savjetovanje o mektebu i mektepskoj pouci "Mektepska pouka Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini u 2024/2025. godini", a obraćajući se prisutnim muftijama, glavnim imamima i rukovodiocima službi za vjerske poslove i obrazovanje mešihata i muftijstava, zamjenik reisul-uleme je kazao da mektepska pouka ima posebno mjesto u očuvanju vjerskog identiteta, moralnih vrijednosti i tradicije među mladim generacijama.
- U vremenu brzih promjena, digitalizacije i globalizacije, ona ostaje ključna snaga koja povezuje prošlost, sadašnjost i budućnost našeg naroda s univerzalnim islamskim vrijednostima. Ovaj proces učenja nije samo prijenos znanja, već i oblikovanje duhovnog kompasa koji pomaže našim mladima da ostanu čvrsti u vjeri, moralnim principima i odnosima prema drugim ljudima - kazao je Ljevaković.
On je ukazao na važnost podučavanja i odgovornost da se znanje prenese mladima, koji će biti budući nosioci vjerskih i moralnih vrijednosti.
- Trud u stjecanju znanja, posebno znanja o vjeri, je trud koji će, uz Allahovu pomoć, biti nagrađen na ovom i na onom svijetu. Naši mladi naraštaji su budućnost našeg naroda, i ulaganje u njihovo obrazovanje je ulaganje u naš zajednički uspjeh i napredak. Podučavajući ih vrijednostima islama, osiguravamo da će oni, kao odrasli, biti nosioci svjetla vjere i predvodnici koji će usmjeravati naše društvo i Zajednicu ka Allahovom zadovoljstvu - akcentirao je zamjenik reisul-uleme.
S obzirom na činjenicu da je početak 2024/2025. mektepske godine, "važno je da zastanemo i razmislimo o neprocjenjivoj vrijednosti mektepske pouke i njenom utjecaju na naše živote i živote naše djece", dodao je on.
- Mekteb nije samo mjesto gdje djeca dolaze da nauče nekoliko sura ili hadisa. Mekteb je institucija koja ima duboku tradiciju u našem narodu, koja formira temelje našeg identiteta, naših moralnih vrijednosti i našeg razumijevanja islama - naglasio je Ljevaković.
Podsjetio je da Uprava za vjerske poslove, putem Odjela za mekteb i mlade, ulaže iznimne napore kako bi ova pouka bila što kvalitetnija i dostupnija svakom djetetu.
- Međutim, da bismo odgojno-obrazovni proces u mektebu i mektepskoj pouci prilagodili novim izazovima i podigli na veći nivo, neophodno je unutar Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini sagledavati i propitivati sve mogućnosti koje nam stoje na raspolaganju za ostvarenje tog cilja. To je poželjno i potrebno, a posebno u vremenu globalizacije, otvorenosti i pristupa društvenim mrežama, te mnogobrojnim izazovima koji su pred mladima - izjavio je on.
Muftije, glavni imami i muallimi su ti koji svakodnevno rade na očuvanju i jačanju ove misije.
- Muallimi imaju posebnu misiju u društvu. Njihova predanost, strpljenje i trud su neprocjenjivi, a njihov utjecaj na mlade naraštaje je izuzetno važan za budućnost našeg naroda. Ne smijemo zaboraviti da mekteb nije samo odgovornost muallima. To je odgovornost svakog od nas. Naša Zajednica je jaka onoliko koliko je jako naše zajedničko zalaganje za očuvanje vjere i prenošenje znanja na nove generacije - smatra on.
Mektepsko i školsko obrazovanje imaju izuzetno važnu, presudnu ulogu u izgradnji ličnosti i sticanju znanja i vještina potrebnih za suočavanje s izazovima savremenog društva, ocijenio je zamjenik reisul-uleme.
- Znamo da su izazovi veliki, ali uz Allahovu pomoć i naše zajedničke napore, mektepska pouka će ostati izvor svjetla i nade za našu djecu i nove generacije. Mektepska pouka je najbolji način da institucionalno prenesemo znanje o vjeri našoj djeci. To znanje je ključ za njihovo duhovno sazrijevanje i za izgradnju njihovih života na temeljima islama - naglasio je on.
Također, iskazao je punu podršku Upravi za vjerske poslove i odgovornim djelatnicima Uprave, "koji neumorno rade na usaglašavanju Nastavnog plana i programa mektepske pouke s mešihatima i krovnim organizacijama Islamske zajednice".
- Ove aktivnosti su od presudne važnosti za osiguranje jedinstvenog pristupa mektepskom poučavanju, čime se doprinosi standardizaciji i kvaliteti pouke u svim organizacionim jedinicama Islamske zajednice. Predan rad i koordinacija s mešihatima i krovnim organizacijama omogućavaju da mektepska pouka odgovori na savremene izazove, istovremeno ostajući ukorijenjena u tradicionalnim islamskim vrijednostima. Stoga, ovo Savjetovanje o mektebu i mektepskoj pouci je jedan od značajnijih skupova koji se organizira na nivou Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini - zaključio je zamjenik reisul-uleme.
(MINA)