ZAJEDNIČKI IZGRADIMO DŽAMIJU U KORITIMA
Pored genocida, i kulturocid, koji je naročito uzeo maha nakon Berlinskoga kongresa, kada je Novopazarski sandžak, dekretom, "otrgnut" od ostatka Bosne, te posebno tokom posljednje agresije na našu domovinu Bosnu i Hercegovinu, imao je, i ima za cilj, da se uništenjem kulturno-historijskih spomenika, izbrišu tragovi postojanja našeg naroda s njegovih vijekovnih ognjišta.
Stoga, krajnje je vrijeme da se dozovemo pameti i da obnavljanje srušenih kulturno-historijskih objekata, kao i njihovo očuvanje u budućnosti, shvatimo svojom imperativnom obavezom radi našeg biološkog i duhovnog opstanka.
Jedan od takvih objekata, koji je doživio sudbinu stotina drugih, je i džamija u sandžačkome selu Korita. Sagrađena je sredinom XIX vijeka i bila je u kontinuiranoj upotrebi sve do 1912 god., kada je, nakon okupacije tog dijela nekadašnje Bosne, zapaljena od strane crnogorskih vojno-policijskih formacija. Tek 1937 god., pošto su se za to stekli uslovi, džamija je obnovljena, ali je vrlo kratko služila svojoj namjeni, jer već 1941. god., ponovo su je zapalili četnici.
Poslije Drugog svjetskog rata komunisti su objekat prenamijenili u omladinski dom, a potom u policijsku ispostavu, da bi je, nakon što je u njoj došlo do samoranjavanja jednoga milicionera, što je protumačeno kao loše bešare, policija napustila.
Poslije toga u džamiji je neko vrijeme bio smješten zadružni kolektiv, a zatim i škola, koja je radila do 1965. godine, odnosno, do otvaranja druge škole u susjednome selu, čime su stvoreni uslovi za vraćanje objekta osnovnoj namjeni, pa su mještani obnovili džamiju, i već naredne, 1966 god., s nje su ponovo, nakon više desetljeća tišine, zaučili ezani.
Međutim, uslijedio je period svima nama vrlo dobro poznate političko-ekonomske krize, koja je prouzročila migraciju stanovništva, pa su ti krajevi postepeno opustjeli, što je, nešto zbog ranijih razaranja, nešto zbog zuba vremena, ostavilo traga na objektu, koji je postao neuslovan za korištenje.
Ponukani potrebom očuvanja svoje nacionalne i vjerske tradicije, a ohrabreni, u posljednje vrijeme, tendencijom rasta broja stanovnika u Koritima, mještani, oni iseljeni kao i oni koji i dalje žive u tom mjestu, odlučili su opet obnoviti džamiju. Međutim, inspekcijom od strane građevinskih stručnjaka ustanovljeno je da je devastaciju objekta teško sanirati, pa je odlučeno da se isti sruši, te da se započne s gradnjom novog.
Formiran je Odbor za izgradnju, od raseljenih, kao i od i Korićana koji i dalje tu žive, a za predsjednika je izabran gospodin Atif Ličina, koji, mada je Korita napustio davno, odmah po završetku osnovne škole, kada je odselio u Novi Pazar, odakle je 1994. god. emigrirao u Francusku, kao ni ostali članovi Odbora, nije zaboravio svoj zavičaj. Pristupilo se prikupljanju donacija, kojima je, uz pomoć Uzvišenog Stvoritelja, uspješno okončana prva faza izgradnje, odnosno, urađeni su grubi radovi na objektu.
Kako bi objekat bio priveden namjeni potrebno je još dovršiti i unutrašnje radove, za što je potrebna određena, dodatna svota novca, pa sve Vas, koji ste u mogućnosti, a razumijete važnost ove i sličnih akcija za očuvanje identiteta Bošnjaka, pozivamo, da svojim prilozima pomognete, kako bi vraćanjem ezana oživjeli naša bošnjačka područja, te kako bi, na taj način, i duše naših predaka učinili sretnima.
Svi koji su u mogućnosti i žele, u ime Uzvišenog Allaha, pomoći dovršetak izgradnje ovog zajedničkog haira, mogu to učiniti putema kontakta sa sljedećim osobama:
Predsjednik Odbora:
1.Atif Ličina, Pariz, Francuska
tel/fax: ++33145095863
mobil: ++33681418311
e-mail: atif.licina@club-internet.fr
2.Sadik Ličina, Novi Pazar
++381-20-312-086
++381-63-8835-272
3.Feho Alibašić, Bijelo Polje
++382-84-486-547
++382-67-656-404
4.Hadži Šefket Ličina, Novi Pazar
tel/fax:++381-20-381-123
++381-20-334-732
mobil: ++381-642-267-310
e-mail: panamanuovo@hotmail.com
5.Esad Erović, Bijelo Polje
++382-69-499-840