U Osnabrücku otvoren Institut za islamsku teologiju
U srijedu, 30. oktobra 2012.g. u “Dvorani mira” (Friedenssaal) u zdanju povijesne stare zgrade općine Osnabrück (Altes Rathaus) je upriličena svečanost otvorenja novoosnovanog Instituta za islamsku teologiju na Univerzitetu Osnabrück. Otvorenju je pored brojnih počasnih gostiju iz zemlje i inozemstva prisustvovala, između ostalih, ministrica za znanost savezne pokrajine Niedersachsen Prof. Dr. Johanna Wanka, dekan Fakulteta islamskih nauka (FIN) u Sarajevu Prof. Dr. Ismet Bušatlić, dekan Islamskog pedagoškog fakulteta (IPF) u Zenici Prof. Dr. Zuhdija Adilović, rektorica Internacionalnog islamskog univerziteta u Maleziji Prof. Dr. Zaleha bz. Kamaruddin, istanbulski muftija Prof. Dr. Rahmi Yaran, te predstavnici muslimanskih zajednica koje sačinjavaju «Teološko vijeće» ovog Instituta, Avni Altinar, predsjedavajući Udruženja muslimanskih zajednica «Schura Niedersachsen», te Yilmaz Kilic, predsjednik muslimanske zajednice «DITIB Niedersachsen i Bremen». Među gostima su bili i Pašo-ef. Fetić, muftija Islamske zajednice Bošnjaka u Njemačkoj, te Mehmed-ef. Jakubović, glavni imam za oblast Nordrhein-Westfalen, kao i imami bošnjačkih džemata u Osnabrücku Kemal-ef. Salihović i Ajdin-ef. Suljaković.
Čast da učenjem Kurana otvori svečanost otvorenja Instituta za islamsku teologiju na Univerzitetu Osnabrück je imao hafiz mr. Esnaf Begić, koji na ovom Institutu ima poziciju asistenta. Nakon što je hafiz mr. Begić proučio ašere, prisutnima se obratila ministrica Wanka, koja je u svom govoru posebno istakla ekspeditivnost sudionika u projektu osnivanja ovog Instituta na Univerzitetu Osnabrück, te temeljitom provođenju preporuka Znanstvenog vijeća SR Njemačke (Wissenschaftsrat) iz 2010.g. u kojima je i preporučeno utemeljenje studija islamske teologije na njemačkim univerzitetima.
Po svom profilu Univerzitet Osnabrück prednjači na područjima islamske religijske predagogije i islamske teologije kako u Njemačkoj, tako i u Zapadnoj Europi. Naime, još 2002.g. je uz podršku muslimanskih zajednica i savezne pokrajine Niedersachsen pokrenuta izobrazba nastavnika za islamski vjeronauk kao pokusni projekt. 2007.g. je pozivanjem Prof. Dr. Bülenta Ucara u zvanje profesora na katedri za Islamsku religijsku pedagogiju uslijedilo osnivanje istoimenog master studija. 2008.g. je osnovan Centar za interkulturalne studije o Islamu (Zentrum für interkulturelle Islamstudien, ZIIS), da bi 2010.g. pokrenut u Njemačkoj jedinstven i dosada jedini program doobrazbe imama (Imamweiterbildung).
Predsjednik Univerziteta Osnabrück Prof. Dr.-Ing. Claus Rollinger je u svom obraćanju posebno istakao studij islamske teologije i izobrazbu imama kao izuzetan profilirajući element u razvojnom planu ovog univerziteta: “Naš je cilj na Univerzitetu Osnabrück etablirati Institut za islamsku teologiju koji će biti ravnopravan sa ostala dva instituta katoličke i evangeličke teologije. Stoga smo svi zajedno radosni da je ovaj projekat naišao na odobravanje i podršku vođstva Univerziteta, ali smo istovremeni ponosni na činjenicu da je ovaj projekat zadobio i podršku muslimanskih zajednica, političara kao i Znanstvenog vijeća SR Njemačke.”
Institut za Islamsku teologiju na Univerzitetu Osnabruck je prva univerzitetska ustanova ove vrste u njemačkoj saveznoj pokrajini Niedersachsen. Osim što se financira iz budžeta ove pokrajine, savezna vlada SR Njemačke također će u slijedećih pet godina ovaj Institut financirati sa ukupno 6,6 miliona eura, koji će u svojoj konačnici po broju katedri i znanstveno-nastavnog osoblja biti najveća univerzitetska ustanova ove vrste na nekom od njemačkih univerziteta.
Direktor novoosnovanog Instituta Prof. Dr. Bülent Ucar je obraćajući se prisutnima i vidno uzbuđen zbog ovog povijesnog momenta istakao, da se cilj osnivanja ovog Instituta ogleda i u činjenici da se radi o znanstvenoj i univerzitetskoj ustanovi koja je već sada izuzetno dobro povezana sa nacionalnim i internacionalnim visokim školama, muslimanskim zajednicama i renomiranim teolozima i koja će u europskom i globalnom kontekstu kompetentno predstavljati islamsku teologiju, kako u istraživanju tako i u nastavi:
“Partnerski sporazumi o suradnji su već sklopljeni sa više obrazovnih institucija u islamskim zemljama, primjerice sa Univerzitetom Al-Azhar u Kairu, sa nekoliko teoloških fakulteta u Turskoj, Fakultetom islamskih nauka u Sarajevu i Islamskim pedagoškim fakultetom u Zenici iz Bosne i Hercegovine. No, na tome se nije stalo, nego se trenutno priprema i ugovor o suradnji sa Internacionalnim islamskim univerzitetom Malezija, o čemu najbolje svjedoči i prisustvo na ovoj svečanosti rektorice ovog univerziteta Prof. Dr. Kamaruddin.”
Dekan Fakulteta Islamskih nauka u Sarajevu Prof. Dr. Ismet Bušatlić je u svome obraćanju i u ime dekana Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici kazao: “Bosna i Hercegovina je u poređenju sa Njemačkom u mnogim segmentima mala zemlja. Ali je ona europska zemlja koja već punih pet stoljeća baštini tradiciju islamske učenosti i može se pohvaliti temeljitim iskustvima na ovom polju. S druge strane, Njemačka kao zemlja ideja, zasigurno zna prepoznati i u praksu pretočiti dobre ideje, o čemu najbolje svjedoči i otvaranje ovog Instituta za Islamsku teologiju na Univerzitetu Osnabrück. Zato sam ubijeđen da će Njemačka prepoznati potencijale koje i mi iz Bosne i Hercegovine možemo staviti na raspolaganje za uspjeh ove ideje. Budite ubijeđeni, a to govorim i u ime kolege Adilovića sa Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici, da ćemo ovom Institut biti od pomoći u svim segmentima u kojima mu pomoć možemo pružiti, te u njegovo i svoje ime, kao i u ime fakulteta koje predstavljamo svim sudionicima u ovom projektu upućujemo svoje čestitke i podršku.”
Inače, Institut za islamsku teologiju na Univerzitetu Osnabrück je sa zimskim semestrom 2012/2013 startovao sa dva nova redovna bachelor studijska programa «Islamska teologija» sa ciljem obrazovanja teologa i imama, te studijem «Islamska religija» pedagoškog smjera, sa ciljem izobrazbe nastavnika za islamski vjeronauk na državnim školama. U pripremi su i dodatni bachelor i master studijski programi koji bi već za godinu dana u zimskom semestru 2013/2014 trebali primiti prve studente. Pored navedena dva studijska programa, Institut za Islamsku teologiju na Univerzitetu Osnabrück nastavlja i dalje voditi od 2007.g. postojeći master program za vjeroučitelje, te od 2010.g. postojeći program doobrazbe imama. Sveukupno je u sva četiri studijska programa trenutno upisano 145 studenata sa tendencijom konstantnog rasta broja studenata iz semestra u semestar.
U svom teološko-sadržajnom profiliranju i legitimiranju znanstveno-nastavnih planova i programa te u procesu pozivanja profesora na katedre, Institut prati «Teološko vijeće» (Theologischer Beirat) sastavljeno od predstavnika muslimanskih zajednica «Schura Niedersachsen» i «DITIB Niedersachsen i Bremen».