A+ A A-

Pretraga pitanja

Zekat na prihode od koka nosilja

Pitanje:

Imam oko 50 koka nosilja. Da li sam dužan izdvojiti zekat na jaja koja one snesu i u kojoj mjeri? Također, ponekad uzmem određeni broj tovnih bijelih pilića i hranim ih do dobi za klanje ili prodaju. Da li ona podliježu obavezi zekata i u kojem broju (kao što se npr. na 40 ovaca izdvaja jedna ovca na ime zekata)?

Odgovor:

Za vrijeme Allahovog Poslanika, a.s., zekat se izdvajao na ovce, koze, goveda i deve, koje se u arapskom jeziku jednom imenicom zovu "el-en'am" (stoka). S obzirom na to da su koke nosilje i pilići perad, zekat na njih se ne izdvaja na način kako se to čini za stoku. Slično je i s uzgojem drugih životinja, kao što su ribe, zečevi i sl. Međutim, savremeni islamski pravnici, polazeći od činjenice da je zakonski razlog obavezivanja (menatu-teklif) zekatom bogatstvo šerijatskog obaveznika, a ne posjedovanje određene vrste imovine, ponudili su svoje viđenje šerijatskopravnog stava o ovom pitanju. Većina njih se slaže da u ovim slučajevima treba izdvajati zekat kada se ispune uslovi njegove obaveznosti, ali se razilaze u pitanju visine stope koja se izdvaja iz te imovine. Njihovo razilaženje je posljedica različitih razumijevanja pravnog karaktera ove vrste imovine.

Uzimajući u obzir bosanskohercegovački kontekst, otežavajuće okolnosti privređivanja i izazove s kojima se susreću proizvođači/farmeri, te upoređujući argumentaciju zagovornika različitih mišljenja o ovom pitanju, preferiramo mišljenje po kojem se ova imovina tretira kao mustegallat (imovina iz koje se ostvaruje profit), na čiju osnovicu se ne izdvaja zekat, nego na čisti profit od nje, kada dostigne nisab i protekne godina od sticanja nisaba.

Prema tome, zekat se izdvaja na prihod od ove vrste imovine kada dostigne nisab i protekne godina dana od njegova posjedovanja u iznosu od 2,5%. Ukoliko taj prihod ne dostigne nisab, pridodaje se drugoj imovini. Ako se tada ispune uvjeti obaveznosti zekata, izdvaja se 2,5% iz ukupne imovine.

POSTAVITE PITANJE

muftija enes ef ljevakovic b

 

Pitanje možete postaviti putem emaila: pitanja@rijaset.ba

Na pitanja odgovara dr. Ahmed Purdić

Fetva-i emin Islamske zajednice u BiH