A+ A A-

Pretraga pitanja

Dobronamjerna optužba za širk

Pitanje:

Selam alejkum!

Kada jedan musliman iz predostrožnosti i možda čak i u dobroj namjeri drugog muslimana optuži za širk, a ako pri optuženi nije počinio širk, da li tada musliman koji optužuje griješi, čini haram ili mekruh ili čini možda dobro djelo jer mu je možda namjera dobra?
Kako, šerijatski u tom slučaju optuženi musliman da postupi? Da li je bolje da halali i sabura ili je bolje da se udalji od nekog ko ga na taj način potvara za najteži grijeh prema Voljenome - Stvoritelju?

Odogovor:

Esselamu alejkum!

Ne može se iz predostrožnosti i u dobroj namjeri nekoga optuživati za širk (pridruživanje Allahu druga). Naprotiv, princip predostrožnosti zahtijeva da se niko ne optužuje za širk bez kategoričkog dokaza za tako tešku kvalifikaciju. Onaj koji se olahko upušta u takve kvalifikacije griješi. Islamski metod rada je jasan: "Na put svoga Gospodara pozivaj mudro i lijepim savjetom!" - kaže Uzvišeni. Kvalificiranje i diskreditiranje nekoga optužbama za širk nije u skladu sa spomenutim kur'anskim metodom. Ako meritoran poznavalac islamskog vjerovanja ocijeni da nečija izjava ili postupak imaju elemenata širka, na temelju čvrstih dokaza, dužan je da na lijep način ukaže na počinjenu grješku. Vama preporučujemo da halalite spomenutoj osobi i da osaburite, a ako ta osoba i dalje bude insistirala na svojim ocjenama i optužbama, opravdano je da je izbjegavate. 

POSTAVITE PITANJE

muftija enes ef ljevakovic b

 

Pitanje možete postaviti putem emaila: pitanja@rijaset.ba

Na pitanja odgovara dr. Ahmed Purdić

Fetva-i emin Islamske zajednice u BiH