Susret reisul-uleme sa postdiplomcima Univerziteta Hamad bin Khalifa iz Katara
Polaznici postdiplomskog studija Fakulteta islamskih studija na Univerzitetu Hamad bin Khalifa danas su skupa sa svojim profesorima posjetili Gazi Husrev-begovu biblioteku u Sarajevu, gdje su se susreli sa reisul-ulemom Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazovićem.
Gostima se u prvom dijelu susreta obratio direktor Gazi Husrev-begove biblioteke mr. Osman Lavić koji je predstavio neke specifičnosti ove ustanove.
- Ovo je po dva osnova i vaša biblioteka. Prvo, svaka biblioteka je otvorena svima koji traže znanje. Vama kao studentima postdiplomcima je u potpunosti na raspolaganju. Drugi osnov je taj što je ova zgrada poklon i dar Katara, pa ste i po tom osnovu u svojoj biblioteci - kazao je mr. Lavić.
Kako je istakao, ova ustanova čuva kolektivno pamćenje o svemu onome što su kulturnom smislu radili ljudi sa ovih prostora.
- Ovo je najstarija biblioteka na prostoru jugoistočne Evrope za koju se precizno zna kada je osnovana, prije 486 godina kada ju je Gazi Husrev-beg osnovao kao školsku i javnu biblioteku za građane Sarajeva i učenike medrese - podsjetio je direktor Lavić.
Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović je gostima govorio o funkcionisanju Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, organizaciji vjerskog života, te predstavio nekoliko različitih aspekata institucionalne organizacije muslimana u različitim historijskim momentima.
- Muslimani su još od dolaska islama na ove prostore i Osmanske vlasti organizovani u džemate, a to je i do današnjeg dana najvažnija društvena ćelija u organizaciji vjerskog života. Kada na vlast stupa Austro-Ugarska monarhija, Bošnjaci muslimani su bili u teškom stanju, imajući u vidu da se promijenio svijet u kojem su živjeli - podsjetio je reisul-ulema Kavazović.
Kako je pojasnio, Bošnjaci su u različitim vremenskim periodima nakon pomenutih, uz različite izazove, uspijevali organizaciono djelovati, raditi na vlastitom obrazovanju, dati autorski doprinos različitim društvenim i vjerskim temama.
- Organizovani smo u džemate u kojima obavljamo vjerske dužnosti. Džemati funkcionišu širom Bosne i Hercegovine i drugih zemalja u kojima žive Bošnjaci. Svi su oni povezani sa Sarajevom i sjedištem Rijaseta. Više od 1500 takvih džemata je u Bosni i Hercegovini, a ukupno ih je više od 2000 - rekao je reisul-ulema.
Na kraju obraćanja je iskazao zahvalnost državi Katar na podršci kojoj, kako je istakao, svjedočimo boravkom u ovoj biblioteci, ali i brojnim drugim aktivnostima.
Ovom prilikom se obratio i dr. Mohamed Al Jammal, profesor gostujućeg fakulteta koji je izrazio zadovoljstvo ovom posjetom i prilikom da su prisutni profesori i studenti upoznaju sa različitim organizacionim jedinicama Islamske zajednice, te intenziviraju dosadašnju saradnju.
Ova posjeta je realizovana u organizaciji firme "Razvoj i napredak" čiji je osnivač Qatar Charity. Gosti tokom narednih dana planiraju posjetiti Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, sve univerzitete u Sarajevu uključujući i Fakultet islamskih nauka.
(Preporod.info)