Susret reisu-l-uleme sa Bošnjacima sjeveroistočne obale SAD
Sarajevo, 29. august 2012. (MINA) - Reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini dr. Mustafa Cerić 27. avgusta 2012. godine posjetio je džemat Syracuse (Islamski kulturni centar Bošnjaka Syracuse). U prelijepom ambijentu, dočekan s ljubavlju i poštovanjem, reisu-l-ulema je proveo ugodnu i prijatnu večer sa džematlijama Syracuse-a. Ovaj vrijedni skup je uveličao i veliki broj Bošnjaka iz ostalih džemata Petog Medžlisa (obuhvata državu New York i cijelu sjeveroistočnu obalu SAD), predvođenih svojim imamima. Mnogi od imama i njihovih džematlija su putovali čak i pet sati automobilima kako bi se družili sa cijenjenim reisu-l-ulemom. Radi ilustracije, to je kao da iz Sofije u Bugarskoj putujete u Sarajevo radi jedne lijepe večeri. To pokazuje kolika je ljubav i privrženost dobrih Bošnjaka spram aktivnosti reisu-l-uleme i Islamske zajednice.
Džemat Syracuse se nalazi na sjeveroistoku SAD, malo niže Ontario jezera. Džemat broji oko 200 porodica sa oko stotinu mektebskih polaznika. Većina džematlija su iz Podrinja i to iz Srebrenice, Bratunca i Vlasenice i većina džematlija su preživjeli iz genocida u Srebrenici. Baš ovi Bošnjaci su posebno vezani za reisu-l-ulemu zbog njegove nesebične borbe za pravdu u Srebrenici pa nas je još više obradovala ova prijatna posjeta.
Program je počeo poslije klanjanog akšam namaza u sportskoj sali u gradu Syracuse. Djevojke iz „Sabura“, našeg džematskog hora, izvele su deset ilahija iz svog repertoara počevši sa „Srebreničkim infernom“ nezaobilaznom podsjetnicom Bošnjacima na genocid u Srebrenici i u cijeloj BiH. Mektebska djeca su počastila reis efendiju i njegovu hanumu učenjem Kur'ana i čitanjem recitacija slatkim američkim izgovorom bosanskog jezika.
Najvažniji dio večeri je, svakako, bio govor reisu-l-uleme. Reis efendija se na početku zahvalio svim prisutnim na dolasku kao i na dugogodišnjoj vjernosti i odanosti Islamskoj zajednici. Otkrio nam je i da mu je poseban osjećaj govoriti baš preživjelima iz Srebrenice jer je za njih posebno i vezan. U nadahnutom govoru reis efendija je naglasio važnost buđenja nacionalne svijesti Bošnjaka i nacionalnog organizovanja, jer svi narodi bivše Jugoslavije imaju svoje nacionalne države, jedino u BiH postoje tri predsjednika i jedino naša država nije prihvatila rezoluciju Evropskog parlamenta o genocidu u Srebrenici jer to sprječava Milorad Dodik. Zbog svega toga, a i zbog predostrožnosti kako bi sačuvali našu djecu od slijedećeg genocida, da bi sačuvali naše kćeri, majke i sestre od mogućih silovanja kakva su preživjele mnoge Bošnjakinje neophodno je naše nacionalno buđenje i bolja nacionalna organizovanost.
Na kraju svog obraćanja reisu-l-ulema je proučio dovu za popravak stanja Bošnjaka, odao priznanje imamima koji rade veliki posao boreći se da očuvaju vjeru i tradiciju Bošnjaka u ovom dalekom svijetu. Reis efendija je pohvalio djecu i omladinu koji su izveli program i s radošću kazao da je sa ovakvom omladinom veća nada da će naš narod i naša nacija opstati i prerasti u pisca i organizatora svoje budućnosti a ne žrtvu nečijih planova. Reis efendija i njegova hanuma su nagradili izvođače programa „srebreničkim cvjetovima“.
Reisu-l-ulema, nakon Syracuse-a, zajedno sa suprugom Azra-hanumom, putuje na drugu stranu Amerike, u San Jose, California a nakon toga u Atlanta-u Georgia, pa u Chicago čime se završava zvanična posjeta reisu-l-uleme Islamskoj zajednici Bošnjaka Sjeverne Amerike.
(autor teksta: Muris ef. Neimarlija)