Muftija Dedović osudio rušenje nišana u Liska haremu
Mostarski muftija Salem ef. Dedović govoreći povodom 9. maja na Mostarskim šehitlucima, gdje je učenjem hatma dove šehidima obilježeno niz značajnih datuma iz novije historije odbrambeno-oslobodilačkog rata, oštro je osudio skrnavljenje nišana u Liska haremu u zapadnom dijelu Mostara koje se desilo početkom vikenda.
Taj čin je ocijenio brutalnim atakom na temeljne vrijednosti i života i postojanja. „To su brutalni nasrtaji na naše pravo na bitisanje. To je kontinuitet ataka na tom mjestu. To nije izolovani slučaj. Nije to vandalizam, izolovani slučaj, nije pojedinačni ispad. To je politika. To je politika koja trijebi, koja ništi, koja briše, koja ne uvažava i ne priznaje drugoga i trećega i sve ostale u ovome gradu. To je kontinuitet politike koja ustrajno želi napraviti grad po mjeri samo jednih. E, neće moći. Neće moći tako!“, rekao je muftije Dedović.
Podsjetio je kako je na tom mjesto stoljećima bio harem kojeg su socijalističke vlasti pretvorile u park.
Muftija je pozvao gradonačelnika Mostara i nadležne službe da, nakon dvadeset godina osporavanja, konačno ograde lokalitet Liska harema. „Ustrajni su u tome da se harem ne ogradi. To je ta politika brisanja, politika koja ne vidi i koja ne priznaje drugoga. Danas želimo kazati da Mostar kroz historiju nije bio takav i da, ako Bog da, neće biti ni u budućnosti“, poručio je muftija Dedović.
Na kraju je pozvao Bošnjake da jedinstvenim i zajedničkim odgovorom ne pristaju na nasrtaje politike koja briše tragove zajedništva.
