A+ A A-

Održana sjednica Mešihata IZB u Njemačkoj

izbnj logoU subotu, 12.09.2015.g. u Mannheimu je održana 28. redovna sjednica Mešihata Islamske zajednice Bošnjaka u Njemačkoj. Dnevni red ove ujedno i posljednje sjednice Mešihata u ovom sazivu obuhvatao je tačke koje su razmatrale najvažnija pitanja Zajednice između dvije sjednice.

Usvojeni akti koji regulišu izborna pravila IZBNJ

Predsjednik Atlagić je članove Mešihata upoznao sa dosadašnjim aktivnostima i radu Statutarne komisije Sabora IZBNJ koja je u izradi preostalih akata za buduće ustrojstvo Zajednice napravila određene pomake. Mešihat je razmatrao Nacrt izbornih pravila a ovom dijelu sjednice prisustvovali su i članovi Statutarne komisije. Nakon detaljne analize usvojena su Izborna pravila koja će u narednim danima biti proslijeđena Saboru IZBNJ na konačno usvajanje. Također je imenovana Kandidaciona komisija i definisan vremenski okvir u kojem bi trebalo završiti proces kandidiranja za nove izbore. Kandidaciona komisija Mešihata koju će sašinjavati Sulejman ef. Spahić, član Mešihata, glavni imam medžlisa kao i još jedan član kojeg će imenovati medžlisi će najkasnije do kraja oktobra na svim regijama sprovesti proces kandidiranja za nove organe Zajednice.

Konstituirajuća sjednica novog saziva Sabora IZBNJ biće održana u subotu, 07.11.2015.g. na kojoj će se birati rukovodstvo Sabora IZBNJ te ujedno i muftija/predsjednik Mešihata i dva potpredsjednika.

Analiza ramazanskih i drugih aktivnosti

Muftija Pašo ef. Fetić je Mešihatu IZBNJ podnio okviran izvještaj o ramazanu i ramazanskim aktivnostima. On je posebno istakao rezultate sakupljanja Zekata i Sadekatu-l-Fitra koji bilježe rast u odnosu na prošlu godinu za 18%. Mešihat IZBNJ je izrazio zadovoljstvo aktivnostima na ovom planu te se zahvalio imamima, predsjednicima džemata, aktivistima i džematlijama na postignutim rezultatima. Utvrđeno je da osam džemata još nije uplatilo prikupljena sredstva Zekata i Sadekatu-l-fitra te je zaključeno da se od navedenih džemata zatraži da to izvrše u roku od sedam dana. Također su dobri rezultati ostvareni na polju prikupljanja stipendija za učenike i studente. Iako je do sada prikupljeno preko 130 stipendija u ovoj akciji učestvovao je relativno mali broj džemata.

Mešihat IZBNJ se u okviru analize ramazanskih aktivnosti posebno osvrnuo na problematiku samovolje kod određivanja broja rekata kada je u pitanju teravih-namaz. Ustanovljeno je da se u nekoliko džemata oficijelno klanjalo samo osam rekata iako je Rijaset IZ-e donio fetvu da se u našim džematima kako u domovini tako i u dijaspori ima klanjati teravija od dvadeset rekata. Takvu praksu pojedinih imama Mešihat IZBNJ je najoštrije osudio i skrenuo pažnju imamima i rukovodstvu džemata da su u obredima dužni poštovati propise hanefijskog mezheba i odluke Reisu-l-uleme.

Dugo vremena se radilo na izradi jedinstvenog ilmihala Mešihata za područje Njemačke. Taj projekat je završen i ovih dana iz štampe izlazi ilmihal za prvi stupanj kao i sveska za mekteb. Pored toga završen je i projekat izrade i štampe  vjenčanih listova, knjige rođenih, vjenčanih i umrlih koji će se također uskoro naći u našim džematima. Također je završen dnevnik za mektebsku nastavu i knjiga „Vodič za muslimanski brak.“

Završene su i pripreme za odlazak na hadž. Ove godine će hadž u okviru organizacije Mešihata IZBNJ obaviti 130 hadžija.

Pripreme za kurban-bajram

U okviru ove teme Mešihat je upoznat sa posjetom Bilal ef. Memiševića, rukovodioca Ekonomskog odjela Rijaseta IZ-e u BiH džematima IZBNJ  a posebno je analizirana akcija prikupljanja kurbana Rijaseta IZ-e u Bosni i Hercegovini čiji je fokus na kupovini i podjeli kurbana u povratničkim mjestima na prostoru manjeg bh entiteta kao i na području Federacije u kojem su Bošnjaci prorijeđeni. Time IZ želi dati svoj doprinos održivom povratku i razvoju privrede u BiH. Mešihat IZBNJ je ovu akciju ocijenio posebno značajnom te pozvao sve naše džemate da se u istu široko uključe jer realizacijom kurbana u korist Bošnjaka i domovine najbolje pomažemo našem narodu i domovini.

Izbjeglička kriza

Mešihat IZBNJ je razmatrao i aktuelna dešavanja vezana za najveću izbjegličku krizu u svijetu i Evropi. Iako je na tom planu prošli petak organizirano sakupljanje sredstava za pomoć izbjeglicama, Mešihat IZBNJ je pozvao džemate da se mimo toga, u okviru svojih mogućnosti, uključe u aktivnosti na lokalnoj razini i daju svoj doprinos pomaganju i zbrinjavanju izbjeglica.

(www.igbd.org)