Tešanj: Svečano otvorena džamija u Raduši
U subotu 13. 06. 2015. godine, u prisustvu visoke delegacije IZ-e u Bosni i Hercegovini predvođene zamjenikom reisu-l-uleme mr. Husein ef. Smajićem, svečano je otvorena džamija u džematu Raduša.
Džamiju je otvorio Husein ef. Mujčić, najstariji džematlija džemata Raduša, vakif zemljišta za izgradnju džamije, prvi imam u ovoj džamiji i otac šehida.
Program svečanog otvorenja započeo je u petak džuma namazom na kome je hutbu održao i džumu predvodio muftija zenički mr. Ejub ef. Dautović, a nastavljen mevludskim programom iza akšam namaza.
Mevlud su proučili imami medžlisa IZ-e Tešanj i susjednih medžlisa, a prisutnima se prigodno obratili džematski imam Ramo ef. Svrzo, glavni imam Medžlisa IZ-e Tešanj mr. Fuad ef. Omerbašić i direktor Uprave za vjerske poslove Rijaseta IZ-e u BiH mr. Nusret ef. Abdibegović, koji je uz čestitke u svom prigodnom nadahnutom obraćanju obuhvatio više pitanja od našeg porijeka od dobrih Bošnjana iz srednjovjekovne Bosne, preko pruzimanja emaneta i urođene čovjekove potrebe da vjeruje, načina spoznaje, bogobojaznosti, ramazanu i farzu jedinstva muslimana.
Nakon sjanog mevludskog programa i tople ljetne noći ispunjene mevludskim stihovima i tekbirima, Radušani su dan poslije dočekivali već u jutarnjim satima posjetioce iz drugih džemata i gradova. Svečani program otvorenja džamije počeo je 11:30h.
Poslije proučenih ajeta iz Kur'ana hafiza Ahmed ef. Bukvića, prisutnima se obratio džematski imam Ramo ef. Svrzo prof., koji je kao domaćin izrazio dobrodošlicu zvanicama i svim prisutnim, pozivajući da program počne učenjem fatihe svim vakifima džamije koji su preselili, ali i šehidima, koji su dali svoje živote za odbranu vjere i domovine BiH.
Džemat i osnovne podatke o džamiji predstavio je predsjednik Građevinskog odbora i organizacionog odbora za otvorenje džamije hadži Fuad Šišić: „Džemat Raduša danas zvanično predaje Islamkoj zajednici u BiH sagrađenu džamiju. (...) Prvo je sagrađen mesdžid i stavljen u funkciju 1985.godine, a prva džuma klanjana 15. 04. 1988.godine, kada je uz mesdžid izgrađena i munara. U godinama poslije rata bilo je više akcija: od izgradnje vakufske kuće, proširenja harema, izgradnje i obnove drugih sadržaja do poslednje rekonstrukcije protekle godine. (...) Sudjelovanje u našim zajedničkim poslovima, bez nepotrebnih rasprava, bez razilaženja i svađa je mnogo vrednije od onog što vidimo“.
Glavni imam Medžlisa Iz-e Tešanj, magistar Fuad ef. Omerbašić, u svom obraćanju izrazio je zadovoljstvo što mještani naselja Raduša nastavljaju svoj duhovni put rekonstrukcijom ove džamije zaključujući da se čovjek rađa u vremenu “ u kojem treba da nađe svoje mjesto i svoj potpuni angažman” te da Radušani rekonstrukcijom džamije pokazuju da su pronašli svoje mjesto u vremenu i potpuni angažman.
Prisutnima se obratio i Općinski načelnik mr. Suad Huskić.
Mufija zenički, magistar Ejub ef. Dautović, je u svom obraćanju podsjetio prisutne da čuvaju svoja prava, i izvršavaju obaveze, te da u ovim danima preispitamo sebe, da se pripremimo i iskoristimo predstojeće dane ramazana.
Ulogu izaslanika reisu-l-uleme imao je rado viđen gost u svim džematima na području tešanjskog Medžlisa zamjneik resiu-l-uleme mr. Husein ef. Smajić koji je u ime Islamske zajednice i reisu-l-uleme poselamio prisutne i čestitao Medžlisu Tešanj kao i džematu Raduša na prelijepoj džamiji. Svojim obraćanjem sa nizom poučnih primjera i poruka, kazao je kako džemat Raduša otvorenjem džamije na najbolji način izražava dobrodošlicu mjesecu ramazanu.
Završno ašere proučio je hfz. Nermin ef. Ibrahimović, a dovu muftija mr. Ejub ef. Dautović. Poslije proučene dove predsjednik IO Medžlisa IZ-e Tešanj Zehrudin Kruško je uručio ključeve džamije zamjeniku reisu-l-uleme koji je džamiju proglasio vlasništvom IZ-e u BiH i uručio ključeve džamije Husein ef. Mujčiću koji je, uz tekbire, svečano otvorio džamiju.
Vrijedi istači da je džemat Raduša jedan od većih džemata na području medžlisa IZ-e Tešanj, sastoji se od nekoliko mahala od kojih se neke spominju još iz doba Osmanlija (Bejtići, Hadžimehići, Mešići) kada su postojala dva mekteba i to u Bejtićima i Mešićima od kojih u Bejtićima i danas postoji i u funkciji je.
Ovaj džemat je bio u sastavu džemata Tešanj do 1988.g., mada je jedno kratko vrijeme egzistirao kao samostalan džemat i to u periodu 1928. - 1929. godine kod uvođenje imamata, a kako mu je sjedište bilo u Tešnju u Šarenom mketebu (objekat muške mektebiibtidaijje) Rješenjem reisu-l-uleme isti je „reduciuran”.