Priboj: Enes ef. Svraka osudio grafite koji pozivaju na ubijanje muslimana
Predsjednik Medžlisa Priboj, Enes ef. Svraka, osudio pisanje grafita koji pozivaju na ubijanje muslimana. Naime, na jednom od zidova u ovom gradu osvani je grafit sa natpisom „Ko će brže, ko će prije trske krvi da prolije? 1389“.
Ovakvi grafiti bili prisutni i 90-tih
„Povodom najnovijih, ružnih događaja u gradu na Limu Priboju, a vezano za ispisivanje ružnih i neprikladnih, možemo slobodno kazati i grafita koji ukazuju na zločine i genocid koji se nažalost desio u prošlosti, a sa druge strane to može i da znači poziv na neke druge nemile scene i događaje. Ja želim kazati da ovo nije prvi put da se nešto ovako ili slično u Priboju dešava. Naime, grafiti u ovom gradu su bili prisutni i 90-tih, nažalost ružnih i ratnih godina, kada su se veličali inspiratori i nalogodavci, na neki način i izvršioci ratnih zločina i genocida prije svega Ratko Mladić i Radovan Karadžić, međutim u jednom trenutku to je bilo dovedeno u jednu normalu, jer sloboda medija, sloboda govora, sloboda umjetničkog izražavanja apsolutno je poželjna i potrebna ali svakako u jednom afirmativnom i pozitivnom smislu, na kraju krajeva i ispisivanje grafita ali nikako u ovom smislu u kojem su se oni ponovo desili u Priboju i prvi koji poziva na prolijevanje turske krvi.“
U Priboju žive Bošnjaci ne Turci
„A šta znači prolijevanje turske krvi, u Priboju ne žive Turci, u Priboju žive muslimani Bošnjaci, ali u kontinuitetu imamo konstantno povezivanje i poistovjećivanje Bošnjaka i muslimana sa Turcima, sa jedne strane, sa druge novi koji podsjeća na ono što se je dešavalo u Srebrenici 95.godine. Međutim, ja neću kazati da to nije samo podsjećanje na Srebrenicu, moramo imati u vidu da genocid nije bio samo u Srebrenici, da zločin nije bio samo `95. godine već da se je dešavao u kontinuitetu. Od 09. januara `92.godine kada je i proglašena tzv. samostalna Republika Srpska, kada su odatle krenuli problemi koji su prouzrokovali čitav niz nemilih događaja na tom prostoru i području.“
Poruka autorima
„Kakve pouke mi iz ovoga možemo uzeti i šta bi smo trebali preduzeti da se to ne dešava? Jako dobro je poznata Pribojskoj a i široj javnosti kakvo je cijelo vrijeme bilo nastupanje Islamske zajednice i moj lični odnos prema svemu tome, naravno sve ono što je ružno tu sam da osudim na najstrožiji način, u smislu da se to ne dešava, da se to ne ponavlja, jer to ne donosi niti mir, niti bilo šta što je dobro, u pogledu suživota i tolerancije u gradu, s druge strane naravno, nastavili smo da dajemo pozitivne impulse ka zajedničkom životu i životu koji će doprinositi boljim međuljudskim, boljim međunacionalnim, boljim međuvjerskim odnosima u gradu, moja preporuka i poziv prije svega.“
Apel roditeljima
„Ja znam da iza svega toga stoji nekakva organizovana i ozbiljna organizacija koja u tom pravcu ide, to je moje mišljenje, ali isto tako to ukazuje da postoji još uvijek neke nezdrave snage, bolesni umovi koji razmišljaju o zločinima i o prolijevanju krvi a koji ne razmišljaju o boljem sutra, boljem sutra ličnom i zajedničkom. Prema tome, ovo je poziv prije svega roditeljima da se pozabave i dobro zainteresuju gdje su njihova djeca i kuda su njihova djeca. Ja sam uvjeren da se zna ko je te grafite ispisao, sigurno postoje ljudi u ovom gradu koji znaju ko je to uradio i koji mogu dati svoj doprinos da se to rasvijetli, ne na način da se sada preduzimaju nekakve rigorozne mjere, pretpostavljam da su u pitanju mlađi ljudi, da je u pitanju omladina ali, mislim da roditelji treba da povedu računa o toj djeci, da obrazovanje, obrazovni sistem i škola edukativno treba da povede računa o omladini.“
Poziv državnim organima
„Naravno, nadležni, državni organi treba da rade svoj posao da utvrde ko je? Da se preduzme ono što se treba preduzeti kako se to ne bi ponavljalo. Posebno želim uputiti poziv Srpskoj Pravoslavnoj crkve, mojim kolegama iz SPC da i oni iskažu svoju dobru volju i da se i oni oglase po ovom pitanju. Da pozovu kompletan pravoslavni živalj i kažu šta to znači, kako se ne treba ponašati, ako želimo u ovom gradu, ne samo gradu već i državi, i dalje da nastavimo da gradimo suživot, dobre i kvalitetne međuljudske i komšijske, multinacionalne i multietničke odnose.“