Kairo: Održana tribina „Alija Izetbegović, život i djelo"
U organizaciji kairskog omladinskog udruženja "Spoznaja" je u petak, 09.12.2011. godine, u prostorijama "Egipatskog udruženja za kulturu i dijalog" upriličena tribina pod nazivom: "Alija Izetbegović, život i djelo".
Ova neprofitna organizacija kao predavača je ugostila egipatskog profesora Jusuf Adesa koji se od 1992. godine intenzivno bavi proučavanjem statusa muslimanskih zajednica na Balkanu.
Pred širim auditorijem gdje se tražila stolica više, profesor Ades je nastojao pojasniti ulogu i ideju Alije Izetbegovića kao političara, ali i kao islamskog mislioca. U tom kontekstu je istakao da je borba Alije Izetbegovića za ostvarivanje prava muslimana u čvrstom socijalističkom režimu ravna poduhvatu egipatske omladine na trgu Tahrir bez velikih garancija u pozitivan ishod.
Nastavljajući svoj govor, predavač naglašava: "To je čovjek koji je u svakom vremenu znao šta treba da kaže. (...) Gledajte, danas imate predsjednike Sirije, Tunisa za koje niko neće znati nakon njihove smrti, dok samo pričanje o ovakvim ljudima kao sto je Alija predstavlja ibadet (čin ispunjavanja vjerskih dužnosti).
Na upit bosanskohercegovačkih studenata, koji su takođe prisustvovali skupu u nemalom broju, da li su Egipćani znali za stradanje bh. patriota pod vođstvom Alije Izetbegovića tokom rata, profesor odgovara da "zbog represivne kontrole medija pod bivšim Mubarakovim režimom koji je bio blizak sa ostatkom Jugoslavije sa Srbijom na čelu egipatski narod nije imao uvid u stvarnu sliku dešavanja u BiH. Kada je Alija Izetbegović 1994. godine došao u Kairo, Husni Mubarak je naprosto odbio sastanak s njim, te se bh. lider vratio bez političke podrške po koju je i došao."
Inače, ovaj 77-godišnji profesor psihologije i filozofije, koji već dugi niz godina živi i radi u Australiji, uveliko se bavi proučavanjem lika i djela Alije Izetbegovića za kojeg u religijskom smislu drži da je jedan od najvećih islamskih reformističkih mislilaca 20. stoljeća. Osim toga, pored nekih već prevedenih, radi i na prevodu ostalih Izetbegovićevih djela sa engleskog na arapski jezik.
S. Omerbašić