A+ A A-

Sklapanje braka s namjerom neimanja poroda

Pitanje:

Da li je dozvoljeno mladom bračnom paru da, međusobnim dogovorom, dođe do odluke da (nikad) ne želi imati djecu u braku? Oba supružnika su u potpunoj saglasnosti o tom pitanju. 

Odgovor:

Polazeći od činjenice da je jedan od ciljeva braka, po islamskom učenju, rađanje djece i produžetak ljudske vrste, te da nije dozvoljeno zanemariti ovaj cilj, jer se to zanemarivanje kosi sa slovom Šerijata, u kojem se vjernici pozivaju na povećanje i čuvanje potomstva i brigu o njemu i, s obzirom na to da je zaštita potomstva jedna od pet intencija Šerijata, savremeni islamski pravnici su na stanovištu da nije dozvoljeno supružnicima da trajno odustanu od rađanja potomstva, bilo da se to radi putem njihovom dogovora, sterilizacije, ili nekim drugim načinom namjernog trajnog odustajanja od potomstva.

Međunarodna akademija za fikh iz Džidde je 1988. godine, na petom zasjedanju, donijela rezoluciju (broj 39-1/5) o planiranju potomstva u kojoj se, između ostalog, navodi:  „Zabranjeno je odstranjivanje potencijala za rađanje (reproduktivnih organa) kod muškarca ili žene, odstranjivanjem materice ili sterilizacijom (kastriranjem), ukoliko to ne zahtijeva nužda po šerijatskim standardima. Međutim, dozvoljeno je privremeno kontroliranje rađanja, sa ciljem da se napravi vremenska distanca između trudnoća ili obustavljanje na određeni period, ukoliko za tim postoji šerijatski opravdana potreba (hadždže), shodno procjeni supružnika, uz njihovo međusobno dogovaranje i pristanak i uvjete da se time ne nanosi nikakva šteta i da sredstvo bude dozvoljeno... A Allah najbolje zna.“

Napominjemo da dogovor supružnika o ovom pitanju ne čini taj postupak dozvoljenim, jer ono što je zabranjeno samo po sebi, zbog svoje suštine, ne može se učiniti dozvoljenim pristankom zainteresiranih strana.