A+ A A-

Pretraga pitanja

Folklorne i slične manifestacije u džamijskom haremu

Pitanje:

Tražim od Vas šerijatski stav o ovom pitanju, a ne nagađanje, tipa bilo bi lijepo ili ne bi bilo lijepo. U džamijskom haremu imamo džamiju, mezarje i sportski centar (koji je udaljen 20-ak m od mezarja). Da li je zabranjeno da se u tom centru odvijaju manifestacije, poput folklora, rođendanske proslave i sl., na kojima se pušta muzika sa CD-a, uživo ili preko drugog audio-uređaja? Hvala i nadamo se brzom odgovoru!

Odgovor:

Prije odgovora na ovo pitanje želimo vas podsjetiti da propisi iz kategorije lijepo je i nije lijepo nisu nikakvo nagađanje, već vrsta šerijatskih propisa za šerijatske obveznike (ef'ali-mukellefine), a to su kategorije mustehab (lijepo je) i mekruh (pokuđeno je, nije lijepo) što djeca uče još u mektebu. Za sud o zabranjenosti nekog postupka (haram) neophodan je šerijatski dokaz iz kategorije neupitne vjerodostojnosti (kat'ijjus-subut) i potpuno jasnog, nedvosmislenog značenja (kat'ijjud-dilale) kao i potpuno poznavanje naravi i okolnosti dotičnog postupka, stanja, situacije o kojem se sud donosi. U nedostatku svih ovih elemenata u cjelini, ne može se izreći sud o zabranjenosti, već se poseže za propisima nižih kategorija, poput mekruha ili mustehaba.  

Prema tome, da bismo mogli reći za nešto da je dozvoljeno ili zabranjeno moramo imati jasan uvid u prirodu konkretne stvari, situacije, postupka. S obzirom na to da ne znamo precizno o kakvim konkretnim pojedinačnim aktivnostima je riječ, ne možemo ni reći da li su one dozvoljene ili zabranjene. Stoga ćemo navesti opće principe i smjernice kojih se treba držati kod procjene dozvoljenosti ili zabranjenosti, odnosno primjerenosti ili neprimjerenosti organiziranja neke aktivnosti/manifestacije u haremu džamije.

Vijeće za fetve Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini je donijelo fetvu da nije dozvoljena upotreba muzičkih instrumenata u džamiji (www.fetve.ba/fetve-vijeca-muftija?title=fetva-o-muzičkim-instrumentima-u-džamiji). Prema tome, u džamijskom prostoru za namaz se ne mogu organizirati bilo kakve aktivnosti u kojima ima muzike. Nema smetnje da se u sportskom centru u džamijskom haremu organiziraju sportske, kulturne i društvene manifestacije, ako njihov sadržaj nije u suprotnosti s islamskim moralom i ukoliko se ne ometaju aktivnosti u džamiji i mektebu. Blizina džamije i mezarja nije razlog za zabranu organiziranja aktivnosti koje se ne kose s islamskim principima i moralom, makar one bile i zabavnog karaktera.

Ukoliko bi u tim aktivnostima bilo nečega što se kosi s islamskim učenjem i moralom, kao što je puštanje i sviranje muzike i pjesama koje pozivaju i podstiču na grijeh (konzumiranje alkoholnih pića, nemoral, razvrat i sl.), organiziranje igre u kojoj bi dolazilo do fizičkog kontakta između muškaraca i žena, isticanje ili otkrivanje stidnih dijelova tijela u igri i sl., onda takve aktivnosti nisu dozvoljene.               

Za procjenu dozvoljenosti organiziranja konkretnih aktivnosti potrebno je obratiti se imamu džamije.

POSTAVITE PITANJE

muftija enes ef ljevakovic b

 

Pitanje možete postaviti putem webstranice www.fetve.ba

Na pitanja odgovara dr. Ahmed Purdić

Fetva-i emin Islamske zajednice u BiH