KAKO ĆU OBAVITI HADŽDŽ II
Pripremanje i polazak na put[1]
Pošto je kandidat za hadž izvadio kod nadležnog organa svoju putnicu, obezbijedio materijalna sredstva, izvršio nužnu vakcinaciju, prije polaska na put potrebno je da izvrši slijedeće radnje:
a) Da ženi ili najstarijem članu porodice preda listu svojih dugovanja i potraživanja, ukoliko ih nije u mogućnosti likvidirati i okončati prije polaska na put, kako bi svačije pravo bilo osigurano. Isto tako da ih upozna o svojim drugim, sličnim obavezama koje je stvorio prema nekome.
b) Da napiše testament, vasijjetnamu, u kojoj neće zaboraviti da dio imovine namijeni sirotinji i za dobro svoje vjerske zajednice.
c) Da prije puta najiskrenije učini tobu i pokaje se za učinjena nedjela. Treba se, mislim, prisjetiti čitavog svog prošlog života i detaljno pretresti svoj životni put, te iz sveg srca zamoliti Allaha za oprost i magfiret. U slučaju da se prisjeti da je nekome nanio moralnu štetu, treba da od oštećenog zatraži halala. Ukratko, treba da se pomiri i naravna i s ljudima i s Allahom.
d) Novac koji će se utrošiti za ovaj put mora biti halal, dobiven i zarađen na način po šeriatu dozvoljen. Jer, kako na to prenosi Ebu Hurejre, Muhamed a. s. je rekao:
"Kada čovjek pođe na hadž novcem koji je halal, stavi nogu u uzengiju[2], i uzvikne: 'Lebbejkellahumme' ('odazivam Ti se Bože!'), njemu se iz neba odgovara: 'Sretno i blagoslovljeno! Tvoja je opskrba halal, tvoja je jahalica halal i hadž primljen'.
A ako pođe na hadž s novcem koji nije halal, stavi nogu u uzengiju i uzvikne: 'Lebbejkellahumme', njemu se iz neba odgovara: 'Nije sretno i blagoslovljeno! Tvoja je opskrba haram, tvoja je hrana haram i hadž nevaljao i neprihvaćen'."
e) Osnovni podsticaj na hadž mora biti isključivo osjećaj da se na put odlazi samo radi Boga dž. š., samo zato što je to On naredio, jer Allah prima samo ona djela koja se poduzimaju i čine radi Njegova zadovoljstva i raziluka. Kandidat za hadž ne smije ići na hodočašće samo zato da bi hadžijskim nazivom stekao nekakav ugled i radi nekakve lične koristi.
f) Da održi, kako je to u našim krajevima i uobičajeno, u svom džematu tzv. ikrar, dovu kojom će staviti do znanja i svojim susjedima da je odlučio krenuti na ovaj veliki put.
g) Toga dana kada pođe na put, hodočasnik će klanjati dva rekata. Zanijetiće dva rekata putne nafile. Na prvom rekatu, poslije Fatihe, učiće Kul-ja ejjuhel-kafirune, a na drugom rekatu Kul--huvallahu. Na kraju dove, poslije rekata, lijepo je proučiti ... Ili, na našem jeziku, reći:
"Molim Te, dragi Bože, da na ovom putu činim dobročinstvo i budem bogobojazan, te da radim ono čime ćeš Ti biti zadovoljan. Bože, olakšaj mi ovaj put i učini mi ga ugodnim. Ti si, Bože, moj zaštitnik na putu i skrbnik (moje) porodice. Utječem Ti se (i poštedi me) od teškog puta, ružnog izgleda i loših promjena u porodici, imovini i čeljadima."
h) Prije polaska iz kuće provjeriti da li je uzeo svoje dokumente: putnicu, knjižicu vakcinacije i dr., kao i da li je ponio novac.
i) Voditi računa da hadžijski prtljag ne bude prevelik, jer suvišne stvari umaraju i hodočasnika i njegove saputnike.
(Preuzeto: Abdurahman Hukić, "Kako ću obaviti hadž", Starješinstvo Islamske zajednice u SRBiH, Sarajevo, 1976., treće izdanje, str. 25-28)
[1] Ovaj put na hadž zamišljen je da se obavlja grupno, u organizaciji Islamske zajednice, pa je i ova knjiga u tom smislu i takvom načinu puta prilagođena.
[2] U vrijeme Muhameda, a. s. putovalo se samo jašući ili pješke.