A+ A A-

IMAMI KAO DRŽAVNI SLUŽBENICI U BELGIJI

brisel     U Belgiji svećenici - bez obzira da li se radi o katoličkim, protestantskim ili pravoslavnim vjerskim dužnosnicima, ili o židovskim rabinima - plaću dobijaju od države. To je jedinstvena praksa u Evropi.

     Petak poslije podne u Abu Bakr džamiji u malom belgijskom gradu Tournaiu. Imam Lamrani Lakrari poziva vjernike na molitvu. Danas je tu 40 muškaraca i 20 žena koji klanjaju. Da ih pri molitvi predvodi obrazovani imam, za Hassana Houddaina nije samorazumljivo:

     "Mi smo mala zajednica. Mi ne možemo sami snositi troškove imama i osigurati mu plaću. Zbog toga smo dosada uvijek imali samo privremene imame iz drugih džamija, koje smo zamolili da nam pomognu. A ponekad su tu ulogu preuzimali i iskusni članovi naše zajednice. Ali oni naravno ne mogu zamijeniti izučenog imama." 

Muslimani priznata religijska manjina

     Lamrani Lakrari je već nekoliko tjedana u Tournaiu. On je studirao pravo i islamiske studije, a nakon toga 20 godina radio u Francuskoj kao imam. Za razliku od svojih prethodnika, on će tu ostati: od početka decembra on plaću dobija od belgijske države:

     "To za nas znači veliku promjenu. Konačno imamo stalnog imama. Sada više ne moramo razbijati glavu gdje ćemo moći nakratko posuditi sljedećeg."

     Svećenici kao državni službenici - to u Belgiji nije nikakva rijetkost. Već godinama općine plaćaju kršćanske svećenike i židovske rabine za njihov rad. To je jedinstvena praksa u Evropi, koja se sada proteže i na džamije i njihove imame.

Osim vrlo praktične koristi, to za muslimanske vjernike ima i veliku simboličku vrijednost. "Svatko tko je obrazovan zavrijeđuje da ga se primjereno i plati. Sada kada te troškove preuzima država, imami više neće imati osjećaj da žive od milostinje. To je častan posao, i tako treba biti plaćen", smatraju vjernici. 

Imami u Belgiji službenici Ministarstva kulture

     Dosada su imami bili različito plaćeni, ovisno o tome koliko je svaka zajednica mogla sakupiti. Sada će svi imami dobijati jednaku plaću, objašnjava imam Lakrani:

"To je vrlo pozitivano, da svi, od Bruesselesa do Tournaia dobijaju istu plaću. Sada smo svi službenici Ministarstva kulture."

     Istovremeno imami postaju nezavisni od svoje zajednice. Kritičari su uvijek upozoravali da imami koje njihovi vjernici plaćaju imaju poteškoća kada treba upozoriti na neke nagativne pojave.

     Dobar je samo onaj čovjek koji čini dobra djela - to je poruka imama Lakranija. Pritom je navažno kojoj religiji on pripada. Ova poruka čini se da je doprijela i do belgiske države: sada su muslimani i financijski izjednačena sa kršćanima i židovima.

Barbara Mohr

(www.dw-world.de)