Zaključci simpozija: “Sandžak između 1912. i 2012. emancipacija ili okupacija”
U Novom Pazaru završen dvodnevni simpozij „Sandžak između 1912. i 2012. emancipacija ili okupacija“. Organizator simpozij bilo je Narodno vijeće Sandžaka, u partnerstvu sa Internacionalnim univerzitetom u Novom Pazaru, Bošnjačkim nacionalnim vijećem, Bošnjačkom kulturnom zajednicom, Zajednicom sandžačke dijaspore i Ligom za Sandžak.
U usvojenim zaključcima se naglašava da postoje ozbiljni razlozi i argumenti da se period od 1912. do 2012. podjednako smatra i periodom okupacije Učesnici ovog simpozija, među kojima su akademici Ferid Muhić, Muhamed Filipović, Dževad Jahić, Mehmed Slezović i dr., usaglasili su se da na kraju simpozij donesu sljedeće zaključke:
ZAKLJUČCI SIMPOZIJA
Ocjena svih učesnika simpozija je da je simpozij pravi odgovor na stvarne potrebe trenutka i prostora i da je, zahvaljujući visokom naučnom i intelektualnom nivou tretiranja problema stogodišnje historije Sandžaka u okvirima država Srbije i Crne Gore, bio plodan i pozitivan.
Svi prilozi i referati su bili strogo znanstveno utemeljeni bez bilo kakvog političkog i pogotovu politikantskog odnosa prema realnosti. U tom kontekstu simpozij i svi učesnici koji su na njemu izložili referate dolaze do sljedećih konstatacija:
1. Postoje ozbiljni razlozi i argumenti da se period od 1912. do 2012. podjednako smatra i periodom okupacije, s obzirom na sve nastale mijene i postupanje srpske državne vlasti prema Sandžaku, kao jedinstvenoj administrativnoj, historijskoj, geografskoj, kulturnoj i svakoj drugoj cjelini, i prema njegovim stanovnicima, ali isto tako da je u posljednjim decenijama tog perioda sandžački narod doživio i značajan napredak; prije svega u očuvanju svog vjerskog, nacionalnog i kulturnog identiteta; i da izgrađuje političku svijest koja je utemeljena na pravima Sandžaka, kao zasebne historijske, geografske, teritorijalne, administrativne i kulturne cjeline, i njegovog bošnjačkog stanovništva na jednak položaj i jednakopravni tretman u okviru država Srbije i Crne Gore.
2. Skup je također zaključio da je ovaj naučni simpozij preteča otkrivanju historijske, kulturne i političke istine o Sandžaku za sandžačku, srbijansku, crnogorsku i svjetsku javnost koja treba konačno da bude istinito obaviještena o tome šta je to Sandžak, šta su i ko su sandžački Bošnjaci, kakav je bio njihov položaj, kakve su njihove aspiracije i zahtjevi u odnosu na države Srbiju i Crnu Goru i svjetsku zajednicu.
3. Učesnici skupa zahtijevaju od organizatora da se autorizirana tekstualna saopštenja pripreme za štampu i prevedu na jedan od svjetskih jezika (engleski), kako bi svjetska javnost konačno mogla biti iz autentičnih izvora obaviještena o Sandžaku i sudbini Bošnjaka
4. Učesnici skupa su se složili da je za efikasnost borbe Bošnjaka za njihova prava od najvećeg značaja utemeljiti kodeks nacionalne odgovornosti i svijesti.
5. Skup je konstatirao da Bošnjaci Sandžaka jesu autohton narod na teritoriji na kojoj žive i da ih taj njihov identitet čini evropskim narodom koji ima specifikum da u okviru evropske kulture baštini islamsku kulturu.
6. Učesnici skupa ukazuju na opasnost od postojanja pokušaja da se pitanje nacionalnog identiteta Bošnjaka vrati u sferu neodređenosti zbog čega upućuju na nužnost da se svi Bošnjaci dosljedno izjašnjavaju kao Bošnjaci po naciji, muslimani po vjeri i narod koji govori bosanskim jezikom.
7. Zajedničko je mišljenje svih učesnika da je neophodno vratiti vjersko jedinstvo svih muslimana u Sandžaku na temelju šerijatskog i pravnog legaliteta vjerskih institucija koje se zasniva na menšuri šejhul-islama.
8. Istovremeno, učesnici skupa zahtijevaju od političkih predstavnika bošnjačkog naroda da poštuju vjersku tradiciju i kulturu svog naroda i da se uzdrže od miješanja u vjerska pitanja te da usvoje princip pune odgovornosti za svoj rad isključivo pred svojim narodom, kao i da se ustegnu od davanja podrške antibošnjačkim politikama.
9. Učesnici skupa saglasili su se za neophodnost održavanja povezanosti cjelokupnog prostora Sandžaka putem oblika povezivanja koji su dostupni kroz evropske principe i modalitete regionalne zajednice.
Učesnici skupa su se saglasili da je izuzetno važno intenzivirati institucionalno povezivanje Sandžaka sa matičnom državom Bosnom i Hercegovinom. Učesnici skupa pozivaju bošnjačke predvodnike državnih i drugih organa, organizacija i institucija da u svom djelovanju ne zapostavljaju Bošnjake Sandžaka, Balkana i dijaspore, saopćava Organizacioni odbor simpozija.
Izlagači u simpoziju su bili: Akademik Ferid Muhić, akademik Muhamed Filipović, muftija Muamer ef. Zukorlić, akademik Mehmed Slezović, akademik Dževad Jahić, rektor prof. dr. Mevlud Dudić, dr. hfz. Almir Pramenković, dr. Harun Hadzić, dr. Sefer Međedović, dr. Šefket Krcić, dr. Hivzo Gološ, dr. Ibro Skenderović, dr. Rifat Redžović, dr. Admir Muratović, dr. Adnan Čaušević, dr. Suad Bećirović, dr. Džemil Bektović, ekon. Hazbija Kalač, mr. Jahja Fehratović, msc. Mithad Mujović, prof. Edin Turković.