Kakanj: Održana manifestacija „Proljeće srca moga“
- Published in
- Kategorija: Aktuelno
- Štampa
Ovogodišnja završna manifestacija pod nazivom „Proljeće srca moga“, koju organizira Odjel za brak, porodicu i ženski aktivizam MIZ Kakanj, a u okviru projekta „Dani posvećeni ženi“, održana je u nedjelju 02.aprila ove godine u Sportskoj dvorani Kakanj.
Projekat „Dani posvećeni ženi“, koji je prije deset godina pokrenut od strane muallima MIZ Kakanj, prošao je mnoge faze. Prvih godina djelovalo se samo u martu i aprilu, kao odgovor na obilježavanje 8. Marta, Dana žena, da bi deset godina poslije, cijela godina bila obuhvaćena velikim brojem aktivnosti.
Cilj projekta je bio da se žena pokrene, educira, osnaži i da se sa svim svojim znanjima, vještinama i kompetencijama uključi u rad za dobrobit svoje vjere i općeg dobra, te da njen doprinos bude priznat i kroz instituciju Rijaseta IZ u BiH..
Nositeljica ideje o institucionalizaciji ženskog aktivizma bila je Elvedina Plasto, koordinatorica, prvobitno Asocijacije žena Medžlisa Kakanj, a danas Odjela za brak, porodicu i ženski aktivizam.
U svom obraćanju ona je istakla: „ Deset godina od pokretanja naše ideje, mi danas u Rijasetu Islamske zajednice BiH imamo Odjel za brak, porodicu i ženski aktivizam . Takve odjele imamo u muftilucima, svim našim medžlisima, i evo sad umrežavamo naše džemate. Mislim da je vizija ostvarena, a visoko zacrtan cilj krenuo u onom smijeru kako je i zamišljen.“
Svojim prisustvom manifestaciju su podržale predstavnice Sarajevskog muftiluka i Rijaseta IZ u BiH. Mr. Sabrija Mehmedović obratila se ispred Muftijstva sarajevskog i istakla da je ovakav projekat, koji realizuje Odjel za brak, porodicu i žemski aktivizam MIZ Kakanj, ono što je zaista potrebno našoj ženi.
„Jer, bez obzira na razvoj tehnologije i sve ono što nam život trenutno nudi, zapadamo u krizu što se tiče pojedinca i porodice. Vi ste prepoznale da u ovim projektima ustvari jačate sebe“- poručila je mr. Mehmedović.
Dr. Safija Malkić, predstavnica Rijaseta IZ u BiH, prenijela je čestitke reisu-l-uleme dr. Husein ef. Kavazovića i direktora Uprave za vjerske poslove mr. Nusret ef. Abdibegovića na jubileju manifestacije „Proljeće srca moga“ te pohvalila rad kakanjskog Odjela za brak i porodicu koji se svojim aktivnostima pozicionirao na sam vrh ljestvice najuspješnijih medžlisa po pitanju ženskog aktivizma. Dr. Malkić svojim govorom pobudila je pažnju pune dvorane poslavši poruku da se u punom kapacitetu potrude odgovoriti dvijema značajnim ulogama, da budu „dobre supruge i dobre majke, strpljive, ustrajne i odlučne u nastojanju da, u vremenu velikih promjena, očuvaju svoje bračne i porodične zajednice i da budu odgovorne i dosljedne u odgojnom postupanju kako bi djecu pripremile za izazove s kojima će biti suočena u budućnosti“.
Manifestaciju su uveličale gošće iz Turske, predstavnice Ministarstva za kulturu, porodicu i vjeru iz Ankare, a ujedno i članice velikog hora iz Ankari. Pred velikim brojem prisutnih one su izvele splet ilahija i kasida.
Prisutnima su se obratili i glavni imam MIZ Kakanj Sulejman ef. Čeliković, profesorica Muvedeta Halilović i predstavnica MIZ Kozarac Refija Arifagić.
Ajete iz Časnog Kurana učile su hafiz Adisa Aganhodžić, hafiz Rukiye Čakr, muallime Meliha Čišija i muallima Fatima Čeliković-Hodžić, Mujesira Neimarlija i Fikreta Delić.
U programu su učestvovali i nadareni polaznici kakanjskih mekteba. Sa ilahijama i kasidama predstavili su se horovi „Mualime“ MIZ Kakanj i „Ruh“ MIZ Fojnica.
Povodom desetogodišnjice projekta „Dani posvećeni ženi“, dodijeljene su i nagrade aktivisticama koje su kontinuiranim djelovanjem doprinijele njegovoj uspješnoj realizaciji.
Warning: No images in specified directory. Please check the directory!
Debug: specified directory - https://islamskazajednica.ba/galerija/06-04-2017-06-manifestacija-kakanj