A+ A A-

Drugi susret Euroazijskog islamskog vijeća za fetve u Istanbulu

  • IMG_0092IMG_0092

U Istanbulu u periodu 16-17.12.2017. pod pokroviteljstvom Dijaneta Republike Turske održan je drugi radni susret Euroazijskog islamskog vijeća za fetve. Tema drugog susreta Euroazijskog islamskog vijeća za fetve bila je ''Metode institucija za fetve na euroazijskom geografskom području i aktuelna medicinska pitanja''. Na ovom susretu učestvovala su 33 stručnjaka iz različitih zemalja.

Na svečanom otvorenju susreta prisutnima se obratio prof. dr. Ali Erbaš, predsjednik Dijaneta Republike Turske. On je izrazio dobrodošlicu prisutnima i zadovoljstvo drugim susretom Euroazijskog islamskog vijeća za fetve. U svome obraćanju predsjednik Dijaneta istakao je važnost nastavka rada Euroazijskog islamsksog vijeća za fetve nakon njegovog osnivanja u maju 2017. Ovo Vijeće nastoji odgovoriti na razna pitanja koja se nameću u islamskom svijetu u današnje vrijeme. ''Kao što vidimo svakim danom teškoću vremena u kojem se nalazimo zbog različitih podjela među muslimanima potrebno je nastojati riješavati mnoga pitanja. Danas vidimo kršenje mnogih ljudskih prava, pogotovo u Palestini, a mi trebamo prenijeti poruku islama kao poruku mira za čitav svijet'' – kazao je između ostalog dr. Erbaš.

Na prvoj sesiji Vijeća učesnicima se obratio vrlo zanimljivim predavanjem koje je privuklo pažnju prisutnih prof. dr. Enes Ljevaković, sarajevski muftija. Muftija Ljevaković je govorio o historiji institucije fetve u BiH. U svome obraćanju sarajevski muftija je naveo nekoliko fetvi koje su odigrale važnu ulogu u očuvanju, formiranju i usmjerenju vjerskog i nacionalnog pogleda i identiteta kod Bošnjaka kao što je poznata fetva o učestvovanju bošnjaka muslimana u Prvom svjetskom ratu, fetva Huseina Đoze o tumačenju i razumijevanju kategorije ''na Božijem putu (Fi sebilillah)'' i sl. U nastavku muftija Ljevaković govorio je sadašnjim metodama donošenja fetvi u BiH kroz instituciju Islamske zajednice odnosno Vijeću muftija.

Mešihat Islamske zajednice u Hrvatskoj na Euroazijskom islamskom vijeću za fetve predstavljao je Mevludi Arslani, zamjenik zagrebačkog muftije. U svome govoru Arslani je prisutne upoznao o historijskom i pravnom položaju Islamske zajednice u Hrvatskoj. Spomenuo je primjere fetvi koje su bile važne za djelovanje IZ-e u Hrvatskoj kao što je fetva bivšeg zagrebačkog muftije Šefke Omerbašića o teravih-namzu. IZ-a u Hrvatskoj u donošenju važnih fetvi oslanja se na Vijeće muftija u Sarajavu.

Ispred Mešihata u Sloveniji na Euroazijskom islamskom vijeću za fetve prisustvovao je hafiz Špendi Fidani, ljubljanski imam koji je u svome obraćanju istakao da IZ-a u Sloveniji svih ovih godina pokušava obezbjediti dostojnu infrastrukturu za svoje djelovanje, sagraditi prvu džamiju u glavnome gradu Ljubljani, tako da, iako su postignuti veliki rezultati u organiziranju institucije IZ-e koja se brine za pitanja i prava muslimana, još uvijek ne posjeduje svoje obrazovne institucije i kadar koji je sposoban odgovoriti velikim izazovima savremenog svijeta. U tom segmentu IZ-a još uvijek se oslanja na Sarajevo i druge muslimanske centre.

U toku sesija koja su održavane učesnici su iznijeli i razmijenili različite poglede i iskustva sa određenim pitanjima. Primjetan je sve veći broj osnivanja Vijeća za fetve u različitim zemljama koje se bave kako svakodnevnim praktičnim pitanjima, ali i ozbiljnijim pitanjima savremenog svijeta.

Na kraju dvodnevnog radnog sastanaka Vijeće za fetve je donio zajedničke zaključke o pitanjima o kojima su raspravljali i tretirali na drugom radnom sastanku.